Úvod > Obec > Historie > soutěže > Starosta roku 2010

Starosta roku 2010

V roce 2010 proběhl 2. ročník soutěže „Starosta roku 2010“. Soutěž vyhlašuje Poštovní spořitelna s nadací VIA s mediální podporou regionálního deníku. Cílem soutěže je vyslovit veřejné uznání za dobrou práci starostům a starostkám malých obcí do 2 000 obyvatel.

Do 2. ročníku soutěže „Poštovní spořitelna Starosta roku“ bylo občany nominováno 212 starostů a starostek z celé České republiky. Velký zájem o soutěž znamenal pro devítičlennou hodnotící komisi mnoho práce, které se hodnotitelé zhostili s jasným cílem vybrat tu nejlepší či toho nejlepšího.

Bylo vybráno pět finalistů, které navštívili členové hodnotící komise přímo v obci. Měli tak možnost poznat každého osobně a zjistit míru spokojenosti přímo u občanů. Na konci října navštívili Elišku Formanovou, starostku obce Bukvice, kterou nominovala paní Mgr. Eva Valterová. Nominace byla podpořena podpisy místních občanů.

Kromě Elišky Formanové z Bukvice - Královéhradecký kraj navštívili Alenu Presovou, starostku obce Milotice v Jihomoravském kraji, Josefa Zámečníka, starostu obce Písečná u Žamberka v Pardubickém kraji, Miluši Stržínkovou, starostku obce Rouské v Olomouckém kraji a Ladislava Stalmacha, starostu obce Vír v kraji Vysočina.

Následně se komise sešla, aby vybrala jednoho, který obdrží titul Starosta roku 2010. Vítězem se stal pan Josef Zámečník z obce Písečná u Žamberka v Pardubickém kraji, který je ve funkci neuvěřitelných 39 let.

Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže se konalo v úterý 23. listopadu 2010 v Malostranské besedě v Praze. V průběhu večera byly předány diplomy všem pěti finalistům a následně šek na 250 000 Kč vítěznému starostovi.

Předání symbolické ceny – Rychtářského práva – probíhalo v rámci oslavy na počest vítězství pana starosty za účasti občanů v obci Písečná u Žamberka.