Drobečková navigace

Úvod > Obec > Galerie na Špejcharu

Galerie na Špejcharu

VÝSTAVNÍ KALENDÁŘ Galerie NA ŠPEJCHARU 2023

 

  

V roce 2004 otevřeli ve své chalupě manželé Eva a Jiří Valterovi soukromou galerii „Na Špejcharu“. Na první výstavě představil svá díla sám pan Jiří Qido Valter.  V dnešní době je to obdivuhodné, jak taková galerie může existovat, aniž by se vybíralo vstupné. Na několik fotografií se můžete podívat ve fotogalerii.

Provozování galerie a propůjčování špejcharu jiným autorům se stalo manželům velkým koníčkem, každoročně od měsíce května do listopadu.

Nejenže navštíví vernisáže mnoho návštěvníků, ale díky výstavám se Bukvice  stále více dostává do povědomí lidí.

Majitel nemovitosti pak pečlivě sleduje statistiku jednotlivých výstav.  Po ukončení sezóny všechny podpisy sečte a zjistí jaká byla návštěvnost kalendářního roku. Je pravdou, že všichni hosté se nezapíší a je to škoda.

Galerie Na Špejcharu

Jiří Qido Valter

se narodil se v roce 1948 v Chomutově.  V Jičíně žije od roku 1978. Je ženatý, má syna Jiřího a od roku 2010 je šťastným dědečkem.  Vystudoval zemědělskou školu a ve svých 25 letech nastoupil k policii, kde pracoval 33 let.

Obci Bukvici namaloval kroniku jednotlivých čísel popisných. Tak vzniklo další dílo - kronika s malovanými domy jednotlivých čísel popisných.  Má rád přírodu a lidi kolem sebe. Maluje od mládí. Aktivně přibližně 20 let.

Obrázky má v soukromých sbírkách téměř ve 20 státech, včetně USA, Austrálie, Nového Zélandu a letos i Číny – Šanghaje. Velké zastoupení jeho tvorby je umístěno i ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Používá několik technik jako je tužka, lavírovaná tuž, pero, akvarel, kvaš, v minulosti olej a tempera.

Zúčastnil se několika tuzemských i mezinárodních malířských plenérů, kde úspěšně představil své výtvarné schopnosti.

Pro radost svou a svého okolí vytvořil za posledních 15 let téměř 2000 obrázků. Maluje krajinu, chalupy stylem dokumentární kresby a malby.

Zabývá se aktivně chalupařením, kresbou v přírodě a hudbou, Jiří Qido Valterobčas i básnickou tvorbou. Velmi rád cestuje.

Od otevření galerie ji navštívilo dle statistiky Jiřího Qida Valtera téměř 4 000 návštěvníků. Čtyřtisící návštěvník (na první vernisáži v roce 2012) bude vyhlášen a odměněn obrázkem od Jiřího, jak má ve zvyku.

Pro Bukvici kromě malované kroniky namaloval Pamětní listy, pozvánky, pomáhá při kulturních akcích. Velkou jeho zásluhou je propagace obce Bukvice a Křeliny v tisku a v rozhlase. Díky Jiřímu se Bukvice dostala do povědomí nejen blízkého, ale i vzdáleného okolí.

Autor poslední výstavy v roce 2011 představil výběr ze své letošní tvorby.  Obrázky malované v akvarelu a tuši. Z jeho práce vyzařuje nadšení  a radost z pobytu v přírodě, stejně tak i napětí při vyhledávání dosud neobjevených malířských objektů v Bukvici, ve Křelině, ve Střevači, Podhradí a okolních obcích. Název čtvrté výstavy v roce 2011 byl „ Chaloupky jako malované“.

Co přináší Jirkovi malování? – radost z práce ,radost ze života, radost z toho, že může ukázat co je v přírodě krásné a na co by se nemělo zapomínat. Maluje pro radost svého okolí i vlastní potěšení.

Jeho životní motto zní: „ … i bodlák může být krásný, záleží jen na tom, kdo se na něj jak dívá“

Přejeme autorovi hodně tvůrčích sil a elánu do další práce. A hlavně pevné zdraví do dalších let.Obdivujeme ho, s jakým optimismem vše zvládá .